Spelmanslag

Vill du vara med i ett spelmanslag eller söker du spelmän eller ett spelmanslag, som kan medverka vid något arrangemang?
Här finns en lista över spelmanslag och deras kontaktpersoner. Tveka inte att kontakta dem. De är alla intresserade av nya medlemmar och nya spelningar!

Bokenäsets Ådra
Björn Johnsson
mail: bjorn@johnsson.me
tel: 0703-23 51 13

Bygdegillets Nyckelharpor
Stenungsund
Lena Zetterup
mail: lena.zetterup@gmail.com
tel: 0702-78 45 51

Göteborg Spelmansförbund
Jan-Olof Pehrsson
mail: jan-olof.pehrsson@telia.com
tel: 0705-86 95 67

Hisingens Spelmanslag
Anki Lövgren
mail: knaverstad@gmail.com
tel: 0704-71 54 80

Hjärtums Spelmanslag
Kalle Sjöberg
mail: hultet1@hotmail.com
tel: 0707-14 98 25

Hogdals Spelmanslag
Göte Lundberg
mail: brehult@hotmail.com
tel: 0700-22 00 05

Hällesåkers Spelmanslag
Mona Sundborg
mail: goran.sundborg@bredband.net
tel: 031-93 11 91

Ljungskile dansare & spelmän
Kurt Blad
mail: kblad44@gmail.com
tel: 0702-27 72 21

Orust Spelmansgille
Sven-Åke Stark
mail: fiolkent@gmail.com
tel: 0703-41 39 18

Ranrike Spelmän
Christer Wennberg
mail: chrwennberg@gmail.com
tel: 0709-20 89 10

Spelmanslaget Slussdraget
Lars Åke Pettersson
mail: sjoberg.pettersson@hotmail.com
tel: 0707-25 15 54

Svarteborg Spelmanslag
Pernilla Stendahl
mail: pernilla.stendahl@telia.com
tel: 0706-67 71 93

Tvärdraget
Kärna
Rolf Frostrand
mail: rolf.frostrand@bahnhof.se
tel: 0768-02 79 75

Uddevalla Spelmanslag
Inger Blom
mail: inger.blom1@gmail.com
tel: 0734-48 44 05

Valla Spelmän
Giert Magnusson
mail: giert.magnusson@telia.com
tel: 0705-88 38 95

Listan uppdaterad 2019-09-04