Spelmanslag

Vill du vara med i ett spelmanslag eller söker du spelmän eller ett spelmanslag, som kan medverka vid något arrangemang?
Här finns en lista över spelmanslag och deras kontaktpersoner. Tveka inte att kontakta dem. De är alla intresserade av nya medlemmar och nya spelningar!

Bokenäsets Ådra – Björn Johnsson
mail: bjorn@johnsson.me
tel: 0703-23 51 13

Bygdegillets Nyckelharpor – Lena Zetterup
mail: lena.zetterup@gmail.com
tel: 0702-78 45 51

Filodurarnas Spelmanslag – Torsten Frithiofsson
mail: frithiofsson.anita@telia.com
tel: 0702-76 55 16

Göteborgs Spelmansförbund – Jan-Olof Pehrsson
mail: jan-olof.pehrsson@telia.com
tel: 0705-86 95 67

Hisingens spelmanslag – Anki Lövgren
mail: knaverstad@gmail.com
tel: 0704-71 54 80

Hjärtums Spelmanslag – Kalle Sjöberg
mail: hultet1@hotmail.com
tel: 0707-14 98 25

Hogdals Spelmanslag – Göte Lundberg
mail: brehult@hotmail.com
tel: 0700-22 00 05

Hällesåkers Spelmanslag – Mona Sundborg
mail: goran.sundborg@bredband.net
tel: 031-93 11 91

Ljungskile Dansare & Spelmän – Kurt Blad
mail: kblad44@gmail.com
tel: 0702-27 72 21

Lysekils dansare o spelmän – Lars-Olof Stilgård
mail: larsolof.stilgard@gmail.com
tel: 0738-01 47 43

Orust Spelmansgille – Sven-Åke Stark
mail: fiolkent@gmail.com
tel: 0703-41 39 18

Ranrike Spelmän – Christer Wennberg
mail: chrwennberg@gmail.com
tel: 0709 – 20 89 10

Spelmanslaget Slussdraget – Roland Hjelte
mail: roland.hjelte@swipnet.se
tel: 0706-80 50 72

Svarteborgs Spelmanslag – Ove Kilborn
mail: ove.kilborn@telia.com
tel: 0524-107 53

Tvärdraget – Helvig Arvidsson
mail: helvig.gerhard@telia.com
tel: 0736-28 53 38

Uddevalla Spelmanslag – Inger Blom
mail: inger.blom1@gmail.com
tel: 0734-48 44 05

Valla Spelmän – Gjert Magnusson
mail: gjert.magnusson@telia.com
tel: 0705-88 38 95

 
Listan uppdaterad 20160522